Angielski przez Skype – rewolucja w nauczaniu?

Witamy w XXI wieku.

Wprawdzie nie możemy się jeszcze teleportować, ale jesteśmy blisko – mamy Internet. W szczególności – Skype. Używanie Skype oraz internetowych zasobów daje nam cały świat informacji i nowoczesnych metod do nauki angielskiego. Szkoda byłoby to zmarnować.

W dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest znaleźć odpowiedź na prawie każde pytanie w przeciągu kilku minut oraz porozmawiać z bliską nam osobą, która może być na drugim końcu świata.

Nauka angielskiego jeszcze nigdy nie była bardziej dostępna, prostsza. Nie ważne gdzie się uczysz, gdzie jesteś – możesz połączyć się z Internetem i uczyć się języka w sposób jakiego jeszcze wcześniej nie doświadczyłeś. Możesz mieć dostęp do najlepszych lektorów i nie musisz przy tym mieszkać w konkretnym miejscu. Możesz być gdziekolwiek, potrzebujesz tylko dostępu do Internetu.

Przyjrzyjmy się zatem zaletom nauki angielskiego online – przez Skype.

Jest niezwykle wygodne.

Lekcje możesz mieć w domu, w pracy (oczywiście jeśli masz wolny czas na lekcję) lub gdziekolwiek zechcesz. Jeśli wyjeżdżasz gdzieś służbowo lub na wakacje – wcale nie musisz przerywać swojego kursu i odwoływać w nieskończoność lekcje. Nie musisz też brać swojego laptopa – aplikacje Skype możesz zainstalować w swoim telefonie.

Nauka angielskiego jeszcze nigdy nie była bardziej dostępna, prostsza

Potrzebujesz jedynie dowolnego urządzenia (komputera, laptopa, tabletu albo telefonu) z dostępem do internetu, zainstalowany program Skype oraz zestaw słuchawkowy (słuchawki oraz mikrofon). Większość laptopów posiada również kamerę. Na pewno przyjemniej jest kiedy uczeń z lektorem może się zobaczyć – wówczas różnica między tradycyjną lekcją angielskiego, a zajęciami przez Skype jest naprawdę znikoma. Jednak używanie kamerki podczas zajęć to nie jest obowiązek, część uczniów woli zajęcia bez kamerki, ponieważ czuje się tak bardziej komfortowo.

Oszczędza czas i pieniądze.

Jeśli wybierzesz taki typ zajęć już nie musisz pędzić na lekcje, śpieszyć się, martwić się o dojazd do nauczyciela. Wiadomo jak czasami trudno jest się zmobilizować, żeby wyjść z domu i pójść na zajęcia. Wszyscy cierpimy na ciągły brak czasu oraz mamy problemy z zarządzaniem nim i dlatego ten czynnik jest największą zaletą jeśli chodzi o naukę online.

Nawet jeśli przyjmujesz lektora u siebie w domu (chociaż nie wszyscy mają na to warunki czy ochotę) to na pewno wiesz jak niekomfortowe jest czekanie na gościa czy wcześniejsze sprzątanie i przygotowywanie miejsca zajęć.

Pozwala zaznajomić się z Internetem.

Obecnie jest wiele ciekawych narzędzi opracowanych specjalnie do nauki online, więc nie musisz się obawiać nudnych czy monotonnych zajęć.

Przez Skype możesz przesyłać i otrzymywać multimedialne pliki od swojego lektora. Korzystając z narzędzi Google będziecie mieli jedną wspólną przestrzeń na której będziesz widział co lektor pisze, a lektor będzie sprawdzać poprawność twojej pisowni, czy zapisywanych nowych słówek i wyrażeń. Jest to o wiele wygodniejsze niż podczas tradycyjnych zajęć.

Jeśli nie posiadasz wiedzy czy umiejętności jak korzystać z internetu czy Skype na pierwszych zajęciach zostanie wszystko ci wyjaśnione i krok po kroku wytłumaczone. To nie jest nic trudnego. Na pewno docenisz komfort takich zajęć i zdziwisz się, że do tej pory nie odkryłeś tego typu udogodnień.

Daje szansę na codzienny kontakt z angielskim.

Możesz widzieć swojego lektora poprzez kamerkę internetową (wbudowaną w większość laptopów). Jeśli nie chcesz lub nie możesz używać kamery internetowej możesz zrobić lekcję nie widząc się nawzajem z lektorem, co jest o tyle ciekawsze że poprawia zdolność słuchania oraz mówienia. Dokładnie tak jak konwersacja przez telefon – co zawsze jest najtrudniejszą częścią używania języka obcego. Kiedy nie widzisz drugiej osoby i nie widzisz jej gestykulacji oraz mowy ciała skupiamy się tylko na słuchaniu drugiej osoby i wkładamy maksymalny wysiłek, żeby ją zrozumieć.

Kiedy nie jesteśmy pewni czy takie zajęcia będą odpowiednie, zawsze warto spróbować i wyrobić sobie własne zdanie na ten temat.

Anna Rozmus - założycielka i autorka bloga Get Ahead! Angielski studiowała w Belgii na Uniwersytecie w Gent. Jej publikacje ukazywały się na łamach magazynów „English Matters” i "The Teacher".