Czy oglądanie BBC jest dla wszystkich?

Jeśli chcesz poprawić swoją umiejętność słuchania po angielsku, musisz stosować sposób, metodę która będzie u ciebie najlepiej się sprawdzała. Niektórzy wolą pracować w grupie, natomiast inni wolą ćwiczyć indywidualnie.

Czego słuchać po angielsku?

Najprościej i najprzyjemniej – oglądaj programy albo seriale, filmy po angielsku. Na początku można je oglądać z polskimi napisami (= subtitles), gdy angielski znamy na poziomie średnio-zaawansowanym (poziom B1-B2) możemy przejść na napisy angielskie a przy poziomie C1 spokojnie możemy próbować oglądać seriale i filmy bez napisów. Tak naprawdę to jest klucz do zrozumienia mówionego języka.

Na YouTube znajdziesz wywiady ze swoimi ulubionymi artystami – piosenkarzami lub aktorami (hmm…ale muszą mówić po angielsku ;)). Im więcej będziesz słuchał tym więcej słówek i zwrotów będziesz mógł wyłapać.

Wiele osób pamięta takie stwierdzenie, że słuchanie angielskich wiadomości na CNN czy BBC dużo pomaga w nauce słuchania. Owszem, ale na wyższych poziomach zaawansowania (B2+). Taki skok na głęboką wodę może być za trudny dla osób na poziomie początkującym, i tylko je zniechęcić.

Nad umiejętnością słuchania po angielsku należy pracować regularnie.

Kiedy słuchasz czegoś kilka razy na początku wychwytuj ogólne znaczenie

Jako ćwiczenie, dobrze jest mieć angielskie nagrania, które możesz powtórzyć. Na przykład audiobook lub DVD może być powtórzone podczas gdy słuchanie angielskich newsów już nie (no chyba że nagrywasz lub słuchasz w Internecie). Kiedy słuchasz czegoś kilka razy na początku wychwytuj ogólne znaczenie, a następnie spróbuj wgłębić się w szczegóły.

Naucz się techniki shadow, która polega na powtarzaniu tego co słyszysz. Trenuj używając DVD, płyt z angielskimi nagraniami (lub po prostu filmików na YouTube), słuchaj i powtarzaj tego co usłyszałeś.

Ważne, żebyś pamiętał, że native speakerzy nie będą powtarzać czegoś dziesięć razy, żebyś dobrze zrozumiał co mówią. Długoterminowym celem będzie umiejętność zrozumienia słuchanych informacji za pierwszym razem.

 

 

Anna Rozmus - założycielka i autorka bloga Get Ahead! Angielski studiowała w Belgii na Uniwersytecie w Gent. Jej publikacje ukazywały się na łamach magazynów „English Matters” i "The Teacher".

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *