Czy czytanie po angielsku ma sens?

Czytanie po angielsku tekstów to umiejętność nad którą możesz pracować samodzielnie, między zajęciami.

Ważne, żebyś miał przy sobie dobry słownik (dla zaawansowanych angielsko – angielski będzie lepszy) lub dostęp do słownika internetowego, przykładowo diki.pl, gdzie będziesz szukał nowych słówek, których nie rozumiesz. Spisuj je w zeszycie. Następnie spróbuj używać nowych wyrazów w rozmowie lub na konwersacjach z języka angielskiego – to świetny sposób na ich  naukę.

Anglojęzyczne gazety i magazyny są dobre dla uczniów na wyższym poziomie. Dla pozostałych poziomów lub osób które chcą czerpać jak najwięcej przyjemności z czytania najlepszym rozwiązaniem będą książki, które zostały odpowiednio napisane dla osób uczących się angielskiego (tzw. „readers”). Są one dostępne na wielu poziomach zaawansowania (od A1 do C1) w dobrych księgarniach językowych, więc każda osoba ucząca się języka angielskiego znajdzie książkę odpowiednią dla siebie.

Interesujące materiały do czytania

Ale pamiętaj, nie nauczysz się wiele jeśli wybierzesz książkę, która jest zbyt trudna albo zbyt prosta. Powinieneś znaleźć coś co będzie dla Ciebie wyzwaniem, zabawą i nauką. Jeśli nie wiesz, jaki poziom książki wybrać, zapytaj swojego lektora języka angielskiego, który chętnie ci pomoże dobrać odpowiedni materiał.

Co ważne, kiedy czytasz nie martw się, że nie rozumiesz każdego słowa. Nie sięgaj po słownik co kilka minut. To nie o to chodzi. Zamiast tego spróbuj zrozumieć ogólne znaczenie tekstu, a następnie przeczytaj go jeszcze raz skupiając się na szczegółach.

Kiedy czytasz nie martw się, że nie rozumiesz każdego słowa

Spróbuj zgadnąć znaczenie słówka którego nie rozumiesz na podstawie kontekstu. Spójrz na pozostałe wyrazy w zdaniu, które dadzą ci wskazówki co ono może znaczyć. Zwróć uwagę czy słowo jest czasownikiem, rzeczownikiem czy przymiotnikiem.

Jeśli nie lubisz czytać książek masz Internet, które jest pełny wszelkiego rodzaju treści, które możesz czytać się i się z nich uczyć. Najlepiej znajdź podobne strony po angielsku do tych, które czytasz zazwyczaj po polsku. Być może będziesz rozumiał więcej nowych słówek z kontekstu, no i przede wszystkim taka lektura sprawi Ci najwięcej przyjemności.

Czekamy na Wasze opinie i przemyślenia na temat – jak czytać po angielsku? Podzielcie się swoim doświadczeniem 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *