Nie rozmawiaj z byle kim – jak mówić po angielsku?

Konwersacje to jest najlepszy sposób na naukę angielskiego. Nie ma nic lepszego niż rozmowa, która pomoże Ci poprawić poziom. Podczas gdy czytanie, pisanie czy czytanie możesz ćwiczyć samodzielnie to znacznie lepiej rozmawiać po angielsku z kimś kto go dobrze zna i może skorygować Twoje błędy. Mów po angielsku tak często i tak dużo jak to możliwe.

Dlatego tak ważne są zajęcia z dobrym lektorem angielskiego, który będzie poprawiał Twoje błędy. Podczas naszych indywidualnych lekcji angielskiego masz możliwość rozmowy. Dobry lektor zwraca uwagę na poprawne użycie języka i poprawia powtarzające się błędy.

Nie tłumacz z języka polskiego

Kolejnym sprawdzonym sposobem, żeby ćwiczyć mówienie po angielsku jest przebywanie w anglojęzycznym środowisku i otoczenie się osobami mówiącymi po angielsku. Nabierz nawyku myślenia po angielsku, nie tłumacz z polskiego na angielski – to Cię tylko spowolni.

Kiedy mówisz używaj zdań które przychodzą od razu, naturalnie, właśnie te są zazwyczaj poprawne. Nie zastanawiaj się nad każdym słowem. Wielu uczniów uczy się rozwijać intuicję dotyczącą użycia angielskiego, używaj swojej i ufaj jej.

Dobry lektor zwraca uwagę na poprawne użycie języka i poprawia powtarzające się błędy.

To może brzmieć trochę dziwnie i być na początku krępujące, ale nagrywaj się jak mówisz po angielsku. Następnie odsłuchaj swojego nagrania – zwróć uwagę na swoją wymowę, szybkość i rytm mówienia. Takie ćwiczenie pomoże Ci zdać sobie sprawę nad jakimi obszarami angielskiego musisz pracować.

Nareszcie, jeśli lubisz muzykę – dobrą zabawą będzie śpiewanie po angielsku, więc naucz się kilku angielskich piosenek i śpiewaj na głos. Może zachęcisz do tego swoich znajomych albo… lektora?

Anna Rozmus - założycielka i autorka bloga Get Ahead! Angielski studiowała w Belgii na Uniwersytecie w Gent. Jej publikacje ukazywały się na łamach magazynów „English Matters” i "The Teacher".

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *