Podążaj za swoim mózgiem…

Jednym z najnowocześniejszych odkryć w zakresie nauki języków obcych jest neurodydaktyka, czyli w prostych słowach, nauka o tym, jak uczy się nasz mózg. Liczne badania, prowadzone od początku lat ‘90, pokazują, że najłatwiej ulegamy takim emocjom jak przyjemność, ekscytacja, zaciekawienie i wyzwanie.

Tym, co mobilizuje nas do poznawania są multi-sensoryczne doświadczenia, ekscytujące przeżycia oraz ciekawe i wymagające zadania. I jeśli będziemy podążać ścieżkami, które mózg nam samoistnie wytacza, to nasza nauka przyniesie niesamowite rezultaty.

Według jednego z pionierów neurodydaktyki, Manfreda Spitzera, mózg można porównać do bardzo efektywnego odkurzacza, który wciąga wszystko, co napotka na swojej drodze. Jesteśmy ewolucyjnie przystosowani do pochłaniania ogromnych ilości informacji i przetwarzania ich w najbardziej efektywny sposób.

Neurodydaktyka podsuwa praktyczne rozwiązania, które możemy wykorzystać w procesie nauki języków obcych, tak aby maksymalnie zwiększyć efektywność naszego mózgu. Oto kilka z nich:

Zmysłowa nauka

Zaangażuj wszystkie zmysły – jeśli uczysz się np. włoskiego, to idź do włoskiej restauracji (najlepiej obsługiwanej przez natywnych Włochów), przedstaw się po włosku (powiedz najprostsze “Buongiorno” a gwarantuję Ci, że każdy Włoch szeroko się do Ciebie uśmiechnie i powie Ci, jak wspaniale mówisz po włosku) i zjedz aromatyczną pizzę. Ucz się w tym czasie słówek związanych z jedzeniem lub z zamawianiem posiłku w restauracji. Podczas takiej lekcji uczysz się multi-sensorycznie, to znaczy, że angażujesz wszystkie zmysłu: węchu, gdy czekasz na swój posiłek i docierają do Ciebie piękne zapachy z kuchni, smaku, gdy wreszcie smakujesz swoją pizzę, wzroku, gdy obserwujesz Włochów jak krzątają się po restauracji oraz słuchu, gdy nasłuchujesz ich włoskich rozmów (a ich nie da się nie usłyszeć).

Zmysły pobudzają i aktywują Twój mózg

Angażując wszystkie zmysły, Twój mózg przyswaja informacje o wiele szybciej; tworzy wspomnienia, które później za pomocą kolejnych zmysłów, utrwala. Tak utrwalone wspomnienia zapamiętasz na bardzo długo.

Nie ucz się sam

Wyjdź do ludzi – mózg nie lubi samotności. Zapisz się na konwersacje z native speakerem, znajdź partnera na wymianę językową lub wybierz się na językowy meet-up do kawiarni. Poznasz nowych ludzi, z którymi łączy Cię wspólny cel. Naturalna sytuacja, w której aktywnie uczestniczysz, podejmujesz inicjatywę i, co najważniejsze, dobrze się bawisz sprawi, że Twój mózg będzie wystawiony na wiele różnych bodźców, które przyspieszą naukę i zapamiętywanie.

Poszerzaj słownictwo

Utrwalaj wiedzę – jeśli nauczyłeś się słówek związanych z włoską kuchnią, to przeczytaj artykuł o tradycyjnych potrawach Toskanii, a jeśli nauczyłeś się słówek związanych z podróżami, to obejrzyj film podróżniczy. Postaraj się, aby były to różnorodne aktywności. Kiedy mózg napotyka nowe pojęcie, sięga pamięcią do doświadczeń z nim związanych. Im bardziej różnorodne będą Twoje doświadczenia, tym mniejsza szansa, że to pojęcie zapomnisz i większa, że zapamiętasz je szybciej.

Zrelaksuj się

Emocje! Emocje, a konkretnie te pozytywne, są kluczowe w procesie uczenia. Nieformalne i wesołe sytuacje, jak np. językowe meet-upy, sprzyjają zapamiętywaniu, ponieważ niwelują poziom stresu i wytwarzają przyjazną atmosferę. W sytuacjach stresujących i nieprzyjaznych nasz mózg się blokuje i przyjmuje informacje w sposób ograniczony. Dlatego, jeśli tradycyjne lekcje w grupie Cię stresują – odpuść sobie i poszukaj sytuacji, w której poczujesz się komfortowo.

Znajdź bezstresową metodę nauki

Szanuj swój mózg

Pamiętaj, że Twój mózg jest wyjątkowy – skup się na tym, co Cię interesuje i co lubisz robić. Jeśli lubisz podróże, nie czytaj artykułów o polityce. Zamiast tego znajdź na YouTubie kanał podróżniczy i oglądaj go regularnie. Nie zamęczaj się rzeczami, przy których zasypiasz. Pamiętaj, że mózg zapamiętuje, gdy się bawi. Im więcej rozrywki, im więcej wrażeń, tym Twoja nauka będzie efektywniejsza.

Jestem przekonana, że powyższe porady pomogą Ci uczyć się wydajniej. Pamiętaj, że Twój mózg może być sprzymierzeńcem w nauce języków – trzeba go tylko do tego zachęcić.

Ewa Bukowska jest lektorką angielskiego z kilkuletnim stażem. Najbardziej w nauczaniu lubi różnorodność. Każdy nowy uczeń to dla niej wyzwanie. Najważniejsza w nauce języka jest według Ewy komunikacja i dobra zabawa. Bardzo interesują ją odkrycia neurodydaktyki, które wprowadza na swoich zajęciach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *