TED Talks… Czyli popraw angielski słuchając wykładów

Od kilku lat wykłady, opowieści, prezentacje zwane TED Talks biją rekordy popularności w Internecie jeśli chodzi o liczbę odsłon i odsłuchań. Dlaczego? Są interesujące, inspirujące, ładnie opowiedziane i dające nam nadzieję. Ale…czy można z nich uczyć się angielskiego?

Co to TED?

Skrót TED pochodzi od trzech słów – Technologia (ang. Technology), Rozrywka (ang. Entertainment), Projekt (ang. Design). Są to wykłady, prezentacje, przemowy, które odbywają się już od początku lat 90. zeszłego stulecia na całym świecie.

Mówcy z różnych zakątków świata zbierają się, żeby przemówić na temat, który ich bezpośrednio dotyczy, z którym są związani i w który głęboko wierzą.

Tematy są przeróżne od specjalistycznych tematów po życiowe doświadczenia, problemy światowe, ochrona środowiska, nauka, rozwój człowieka czy… jedzenie. Każdy z pewnością znajdzie temat, który go chociaż trochę zaciekawi.

Generalnie wykłady Ted Talks mają misję edukacyjną, a ich hasłem, myślą przewodnią jest „Pomysły, które warto szerzyć” (and. „Ideas worth spreading”).

Rewolucja w wykładach zaczęła się w 2006 roku, od kiedy to wykłady TED zaczęły być dostępne w Internecie, na oficjalnej stronie Teda i na YouTubie. Świat oszalał na ich punkcie.

Obecnie można przebierać w prawie 2000 filmach, których oglądalność liczona jest w miliardach odsłon.

Jak się uczyć?

Słuchanie TED Talks

Wykłady Teda są prezentowane przez native speakerów albo osoby, które perfekcyjnie znają język angielski. Wystarczy, że wybierzesz temat, który cię naprawdę interesuje i zaczniesz słuchać – starając się zrozumieć co mówi prowadzący.

Pomoże ci to poprawić swoje słownictwo, wymowę oraz ogólnie zrozumienie języka angielskiego. Pozwala się oswoić, osłuchać z językiem, co jest ważne w przypadku osób, które na co dzień nie mają kontaktu z tym językiem.

Słuchając, oglądając film bez żadnych napisów słuchamy. W innym wypadku skupiamy się na napisach i po prostu czytamy

Jak pomóc sobie w zrozumieniu wykładu?

Najprościej jest po prostu włączyć napisy po polsku, w następnej kolejności – a gdy znasz angielski na poziomie średnio zaawansowanym – można zacząć oglądać wykład z napisami angielskimi, by finalnie móc posłuchać wykładu bez żadnych napisów.

Słuchając, oglądając film bez żadnych napisów słuchamy. W innym wypadku skupiamy się na napisach i po prostu czytamy.

Wymowa

Wszystkie nagrania mają też transkrypcje – zawsze jest ona w języku angielskim, a czasami nawet znajdziesz ją w języku polskim.

Angielskiej transkrypcji możesz użyć w trakcie oglądania, aby odkryć rozbieżności między pisanym oraz mówionym angielskim. Łatwiej będzie ci się uczyć wymowy oraz wyjątków i niuansów jakie są obecne w angielskiej wymowie. To jest ważne szczególnie dla osób, które są na poziomach początkowych – mogą osłuchać się z językiem angielskim i przy okazji dowiedzieć się jak się czyta poszczególne słowa.

Nauka angielskich słówek

Można najpierw posłuchać wykładu, a następnie przeczytać transkrypcje i sprawdzić ile udało się nam zrozumieć z prezentacji.

Wydrukuj transkrypcję i zaznacz wszystkie nowe słówka oraz wyrażenia, które są dla ciebie nieznane.

Na Ted.com znajdziesz dużo prezentacji dotyczących wyspecjalizowanych tematów, dlatego w łatwy i przyjemny sposób możesz poszerzyć swoje słownictwo o nowe, bardziej zaawansowane zwroty i wyrażenia.

Przetłumacz je używając dobrego słownika. Przeczytaj tekst jeszcze raz, a następnie wróć do słuchania.

Na pewno odczujesz różnicę i poczujesz się zmotywowany, gdy zobaczysz, że tak, zrozumienie tego wykładu jest możliwe.

Anna Rozmus - założycielka i autorka bloga Get Ahead! Angielski studiowała w Belgii na Uniwersytecie w Gent. Jej publikacje ukazywały się na łamach magazynów „English Matters” i "The Teacher".

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *