W nowym roku nauczę się angielskiego…

Jak to jest z tymi noworocznymi postanowieniami? Czy motywacji starcza nam na dłużej czy do końca stycznia? Co zrobić aby dopiąć swego i spełnić swoje odwieczne życzenie – nauczyć się angielskiego.

Blue Monday, czyli luźno tłumacząc Najbardziej Depresyjny Dzień w roku przypada w tym nowym roku wyjątkowo szybko bo już piętnastego stycznia. Ten (pseudonaukowy) termin wymyślił brytyjski psycholog, pracownik Cardiff University, który wyznaczał datę najgorszego dnia roku za pomocą wzoru matematycznego uwzględniającego czynniki meteorologiczne (krótki dzień, niskie nasłonecznienie), psychologiczne (świadomość niedotrzymania postanowień noworocznych) i ekonomiczne (czas, który upłynął od Bożego Narodzenia powoduje, że kończą się terminy płatności kredytów związanych z zakupami świątecznymi)*.

Jak sprawić, żeby Blue Monday nie był dniem, kiedy się poddajesz?

Wyznacz sobie cel i miej go przed oczami, to zmotywuje Cię do nauki. Na przykład, pomyśl dlaczego zacząłeś się uczyć angielskiego.

Czy musisz się uczyć angielskiego, żeby zdać test, komunikować się w pracy, podróżować czy oglądać filmy?

Bez względu na powód, musisz wiedzieć, że jeżeli będziesz skupiony na swoim celu to będziesz więcej pracował, aby go osiągnąć. Wybierz cel, który chcesz osiągnąć i zastanów się w jakim czasie jesteś w stanie to zrobić. Jeśli nie wiesz – zapytaj o to swojego nauczyciela.

Zaplanujcie wspólnie jak dużo jesteś w stanie podnieść swój poziom angielskiego w ciągu sześciu miesięcy. Twój cel musi być realistyczny. Warto pomyśleć o zdaniu jakiegoś egzaminu językowego lub zdobyciu certyfikatu, żeby mieć coś co dodatkowo Cię zmotywuje do nauki.

Cokolwiek zdecydujesz się zrobić, nie poddawaj się!

 

*Źródło Wikipedia

Anna Rozmus - założycielka i autorka bloga Get Ahead! Angielski studiowała w Belgii na Uniwersytecie w Gent. Jej publikacje ukazywały się na łamach magazynów „English Matters” i "The Teacher".

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *